Kolory Hela

Kolory farby Hela

Ciągniki Hela

W Hela stosowane było 7 różnych kolorów, niestety kolory te nie występują w palecie RAL. Jednak kolory te są na tyle zbliżone do pewnych kolorów RAL, że można je stosować zamiennie.

Ciągniki Hela nie wszystkie miały kolor taki sam według poniższej specyfikacji. Ciągniki z różnych fabryk, a nawet różnych sieci dealerskich mogą być w innych kolorach.

Kolor spotykany na większości maszyn z lat 50 i 60 to dość ciemny zielony RAL 6005 zieleń mchu najbardziej odpowiada temu kolorowi.

Około 20% ciągników sprzedanych na terenie Niemiec w tym czasie malowane było na nieco jaśniejszy kolor zielony. Podobny do tego koloru jest RAL 6010 zieleń trawiasta.

Obydwa warianty kolorystyczne miały felgi i atrapy (osłony chłodnic) w kolorze RAL 3000 ognista czerwień. Osłona chłodnicy posiada ramkę w około w kolorze RAL 1037 który można także zastąpić RAL 1003.

Ciągniki przeznaczone na eksport w latach 50 i 60 najczęsciej malowane były na ciemno-zielono. Najbardziej pasuje temu kolorowi RAL 6005 zieleń mchu. Najwięcej tego typu ciągników trafiło do Belgii i Luksemburga.

Od roku 1966 kolor zielony stosowanym kolorem był kolor podobny do RAL 6011 zieleń rezedowa pozostałe częsci w ciągniku malowane były czerwonym kolorem RAL 3002 czerwień karminowa lub RAL 3003 czerwień rubinowa.

Od około 1968 roku kolory się dość różniły, stosowane były kolory RAL 3000 ognista czerwień, 3002 czerwień karminowa i 3003 czerwień rubinowa.

Około roku 1965 występowały także pomarańczowe odmiany Hela, najbliżej pasujący kolor z palety RAL to RAL 2009 pomarańczowy ostrzegawczy.

Bardzo, żadko występowały zamiast pomarańczowego stosowano RAL 2000 żółta pomarańcz (lub podony odcień).

Felgi zazwyczaj malowane były typową farbą RAL 3000 ognista czerwień.

Oryginalna farba

Te informacje są doświadczeniami lakierników w malowaniu maszyn rolniczych. Nie wszystkie kolory mogą odpowiadać oryginałom, aktualnie w sprzedaży nie ma oryginalnych fabrycznych farb do maszyn Hela

W ofercie także farba RAL

 

Pozostałe informacje o firmie Hela

Firma Hela została wykupiona przez firmę IBH-Holding, która była właścicielem innych znanych marek takich jak: Zettelmeyer (którego aktualnie właścicielem jest Volvo), Hanomag (którego właścicelem teraz jest Komatsu), Lanz Hermann HELA i innych. IBH-Holding zbankrutował.